Anus mundi

čtvrtek 8. říjen 2009 14:39

Staří latiníci – ti slušnější – takto nazývali konec světa. Nikoliv v tom katastrofickém slova smyslu, ale pomyslný konec světa, kde končí všechny cesty a dál už nic nevede. Ti neslušnější to však překládají jako „prdel světa“.

Mám pocit, že sice žijeme v nekonečném vesmíru, ale právě, bohužel, v tom anus mundi čili v prdeli světa (stranou všech mimozemšťanů i vyšších božských bytostí). Slunce sice má ještě pár tisíc let svítit a hřát, ale až vyhasne, neštěkne po planetě Zemi a jejím pozemském pinožení kdesi stranou hlavních galaxií ani žlutý pes… Pokud se však díváte na život a jeho smysl právě z toho úhlu pohledu, docela to je zábavné.

Stále častěji totiž dospívám k názoru, že není vůbec nutné se nejen pachtit za pozemskými statky, ale nebrat vážně ani nic z toho okolo nás. Včetně politiky, showbyznysu, názorů Lucie Bílé apod. Lidský život má smysl, dokud jakž takž fungujeme a jsme obklopeni svými nejbližšími. A vůbec to nemusí být naši pokrevní příbuzní, protože to jsou často větší pancharti než kdokoliv cizí. Stačí kočka Eliška, pár knížek a třeba kolo, na kterém se dá vyjet do přírody.

Díky filozofickému názoru „Zcela náhodou bez vlastního zavinění jsem se na krátký čas ocitl jako živá bytost v anus mundi a nic moc s tím nenadělám“ se mi žije čím dál líp. Nadhled je osvobozující. A pokud navíc mezi lidmi jakž takž funguje Desatero, aniž by tím nějak konkrétně potvrzovalo existenci Svaté trojice, je život docela zábavnej a pestrej.

Zbývá ještě otázka, co vlastně můžete v anus mundi dělat, když vše je tak pomíjivé a relativní a stejně se dobereme pouze k h…u? Tak pro radost pěstuju šantu kočičí, koukám na hezký mladý holky a snažím se být venku na sluníčku, pokud ještě svítí. Za pár týdnů totiž bude zima a sychravo. Jenže stále je naděje, že se někteří z nás dožijí i dalšího slunovratu (tedy symbolického narození Ježíška) a zase bude sluníčkově. Hlavně však z naší pozemské anus mundi nedělejme pupek světa. Bylo by to velice pošetilé…
Milan Lajdar

Poslední články autora

honzaAnus mundi13:5715.10.2009 13:57:01
HMKDost blboucky21:388.10.2009 21:38:08

Počet příspěvků: 2, poslední 15.10.2009 13:57:01 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.

Milan Lajdar

Milan Lajdar

Co přinese život...

Zajímá mě kde co, ale zejména mezilidské vztahy a kultura.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

tento blog
všechny blogy

Pošlete mi vzkaz

Zbývá vám ještě znaků. Je zakázáno posílat reklamu a vzkazy více bloggerům najednou.