Anus mundi

čtvrtek 8. říjen 2009 14:39

Staří latiníci – ti slušnější – takto nazývali konec světa. Nikoliv v tom katastrofickém slova smyslu, ale pomyslný konec světa, kde končí všechny cesty a dál už nic nevede. Ti neslušnější to však překládají jako „prdel světa“.

Mám pocit, že sice žijeme v nekonečném vesmíru, ale právě, bohužel, v tom anus mundi čili v prdeli světa (stranou všech mimozemšťanů i vyšších božských bytostí). Slunce sice má ještě pár tisíc let svítit a hřát, ale až vyhasne, neštěkne po planetě Zemi a jejím pozemském pinožení kdesi stranou hlavních galaxií ani žlutý pes… Pokud se však díváte na život a jeho smysl právě z toho úhlu pohledu, docela to je zábavné.

Stále častěji totiž dospívám k názoru, že není vůbec nutné se nejen pachtit za pozemskými statky, ale nebrat vážně ani nic z toho okolo nás. Včetně politiky, showbyznysu, názorů Lucie Bílé apod. Lidský život má smysl, dokud jakž takž fungujeme a jsme obklopeni svými nejbližšími. A vůbec to nemusí být naši pokrevní příbuzní, protože to jsou často větší pancharti než kdokoliv cizí. Stačí kočka Eliška, pár knížek a třeba kolo, na kterém se dá vyjet do přírody.

Díky filozofickému názoru „Zcela náhodou bez vlastního zavinění jsem se na krátký čas ocitl jako živá bytost v anus mundi a nic moc s tím nenadělám“ se mi žije čím dál líp. Nadhled je osvobozující. A pokud navíc mezi lidmi jakž takž funguje Desatero, aniž by tím nějak konkrétně potvrzovalo existenci Svaté trojice, je život docela zábavnej a pestrej.

Zbývá ještě otázka, co vlastně můžete v anus mundi dělat, když vše je tak pomíjivé a relativní a stejně se dobereme pouze k h…u? Tak pro radost pěstuju šantu kočičí, koukám na hezký mladý holky a snažím se být venku na sluníčku, pokud ještě svítí. Za pár týdnů totiž bude zima a sychravo. Jenže stále je naděje, že se někteří z nás dožijí i dalšího slunovratu (tedy symbolického narození Ježíška) a zase bude sluníčkově. Hlavně však z naší pozemské anus mundi nedělejme pupek světa. Bylo by to velice pošetilé…
Milan Lajdar

Poslední články autora

Milan Lajdar

Milan Lajdar

Co přinese život...

Zajímá mě kde co, ale zejména mezilidské vztahy a kultura.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora