„Doktoři“ z Plzně…

čtvrtek 15. říjen 2009 10:06

Takovej už je život! Často ti slušní se zcela nechtěně svezou s bandou ničemů a nakonec ničemové ze všeho vyváznou a sluňák zůstane ve sračkách zcela sám. Asi se už vždy budu preventivně předem ptát, zda můj případně najatý právník nemá doktorát z Plzně. I když: znáte skutečně slušného právníka?

Paragrafy jsou tak kulaté, že se z nich dá vymáčknout jakákoliv „pravda“. Zejména máte-li styky a peníze. Na druhou stranu mě často udivuje, kolik je u nás znalců práva a předpisů a paragrafů, kteří kličkují, dokáží vybruslit z čehokoliv a urvat maximum, co je k mání. A přitom se kolikrát ani neumí podepsat. Dost zdatní jsou v této oblasti zejména nenapravitelní kriminálníci i řada občanů tmavší pleti. Znám případy, kdy dokáží ze státní pokladny vytlouci skutečně vše a ještě něco navíc. Znají pravidla a předpisy lépe než mnohá letitá úřednice. A přitom byste to do nich podle mluvy, vzhledu i chování vůbec neřekli. Jako kdyby člověk z prvobytně pospolné společnosti uměl bezpečně řídit kosmickou raketu.

Osobně se domnívám, že by medializované bývalé kolegium z právnické fakulty Západočeské univerzity mohlo ve svých funkcích zůstat. Ještě bych je doplnil o pana Kocába, který by vše lehce dolaďoval z Prahy. A společně by mohli provozovat katedru pro tzv. alternativní akademické tituly. Titul JUDr. by okamžitě dostal (bez ohledu na studijní výsledky či délku studia) každý, kdo by prokázal, že dokázal nějaký funkční paragraf pořádně ochcat.

Rovněž navrhuji zavést i nový titul CscDr. Myslím, že vysokoškoláků máme málo; o jejich kvalitě raději pomlčím. Navíc se nám z EU neustále podstrkuje, že nevykazujeme ani patřičné procento vzdělanosti u menšin. Přitom mnoho z nich zná paragrafy tak dokonale, že dokáží dostat na lopatky téměř každého zákonodárce, i když samozřejmě znají zejména kličky, které se jich týkají osobně. Ti by pak odcházeli téměř obratem s titulem CSCDr. = celkem spokojený cikán - doktor.

A policisti? Věřím, že většina z nich je slušná a korektní. Proto bych jim titul JUDr. přiděloval rovnou při nástupu do služebního poměru. Při každém prohřešku či přestupku včetně dopravních předpisů bychom je už neoslovovali: „Pane orgáne“, „Soudruhu policajte“ či „Pane esenbáku“, ale říkali bychom jim důvěrně „Doktore“. Stejně jako na zdravotním středisku. Domnívám se, že to v souvislosti s aférou v Plzni stojí za zvážení. Navíc by pak nebylo statisticky vzdělanějšího národa než u nás v Kocourkově!

Nakonec, a proč by každý nemohl získat doktorát jen tak, pro radost? Náš „právní stát“ by na tom byl stejně bledě jako dřív, ale aspoň bychom měli pocit, že z hlediska svého titulu vše můžeme průběžně dotvářet i my, ať už s titulem JUDr., CSCDr. apod. Když si navíc odmyslíme tu přesnější specifikaci doktorátu jako je MVDr., MUDr., RNDr., JUDr. (či ten politickej doktorát, jak se dával oddaným komoušům), budeme doktoři všichni. Není to báječný?
Milan Lajdar

Poslední články autora

Milan Lajdar

Milan Lajdar

Co přinese život...

Zajímá mě kde co, ale zejména mezilidské vztahy a kultura.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora