Velké filmové dobrodružství

středa 17. únor 2010 09:43

Myslím, že po všech životních zkušenostech mě jen tak nic nepřekvapí a většinu „premiér“ jsem si už odbyl. Přesto jsem potěšen, když poznám něco, co jsem dosud neokusil. Samozřejmě raději v tom dobrém. Včera jsem absolvoval rovnou dva zcela nové zážitky. Nebo spíše požitky…

V hradeckém artovém kině Centrál měl premiéru film Avatar. Chápu, nic moc – kdo chtěl, tak ho už nepochybně viděl. Jenže v místním kině mají nejen v současné době nejdokonalejší projektor 4K CINEALTA od společnosti SONY, ale oslavovalo se i nové plátno, které konečně dorazilo od výrobce z Anglie, a které je pro 3D systém RealD zcela ideální. Technické řešení spočívá v souběžné projekci dvou snímků v rozlišení 2K. Každý ze snímků je určen pro jedno oko, promítá se však s opačnou kruhovou polarizací. Pokud si nasadíte brýle, které tuto polarizaci rozlišují, uvidíte nádherný prostorový plastický obraz.

Také jsem se poprvé s partnerkou usadil do lože. Nikoliv do obvyklé divadelní lože, ale do téměř skutečného lože – široké postele, na které se můžete převalovat, sledovat film s koleny pod bradou a v případě nudného příběhu na plátně dělat i jiné věci… Je tma, tak můžete v podstatě cokoliv, pokud nepřehlušíte film. Lože mají v Centrálu celkem tři a slouží nejen nesezdaným párům, ale v podstatě komukoliv bez ohledu na pohlavní příslušnost.

Po oslavných řečech jsme si nasadili hyzdící brýle a ocitli se s pocity diváků jako před mnoha desítkami let, kteří v Paříži s údivem sledovali první veřejné promítání kinematografu. No, je to bomba! Absolutní vizuální zážitek, při kterém chcete chytat ochmýřená semínka z posvátného stromu, která vyletují téměř až k vám…

Film Avatar je pohádka s nosným ekologickým a humánním poselstvím, která však současně trpí všemi současnými manýrami americké produkce. Je moc dlouhý, ze začátku příliš ukecaný, využívá všechny filmové postupy, které jsme už někde viděli (viz Hvězdné války, Vetřelec, Pán prstenů aj.). Ano, je to hollywoodské klišé. Zážitek je přesto velkolepý a impozantní.

Brýle navíc po skončení promítání nevracíte; berete si je domů a můžete je využít při další návštěvě kina a filmu ve 3D. Jsou pouze vaše. Pouze se následně rozlišuje dražší vstupenka s novými brýlemi, nebo levnější s vlastními brýlemi. Dobré řešení!

3D formát má vykročeno skvěle. Zejména v nekompromisní špičkové trojkombinaci 3D projektor, 3D plátno a 3D brýle. Pohádkový a dobrodružný žánr je však se současnými technologickými postupy téměř vyčerpán. Bojové scény (například válečné stroje proti osedlaným drakům) se snad už ani lépe natočit nedají. Jsou dokonalé! Takže prostor se otevírá zejména komorním lidským příběhům, hororům, komediím. Film čeká přes všechny pochybnosti ještě docela slušná budoucnost. Ani ta nejdokonalejší televizní obrazovka v HD rozlišení kino zatím nenahradí. 3D technologie je opět o krok napřed a diváci mají znovu důvod chodit do kina. Zbývá drobná otázečka, zda bude skutečně na co?
Milan Lajdar

Poslední články autora

Milan Lajdar

Milan Lajdar

Co přinese život...

Zajímá mě kde co, ale zejména mezilidské vztahy a kultura.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora