Román pro muže – film

středa 15. září 2010 15:09

Tak už to mám za sebou. Předpremiéru nového českého filmu. Příliš se na ně nehrnu, protože se jich po řadě nemilých zkušeností trochu bojím. Navíc hrozí, že dorazí i filmová delegace a urputně hodlá zodpovídat dotazy přítomných diváků.

Obvykle je však v sále mrtvo, protože divákům je po stupidním kulturním zážitku trapno i za tvůrce a navíc nechtějí být nezdvořilí. Proto diskuse probíhá jen v takové neutrální rovině; například dotazem Jaká byla cesta z Prahy do Hradce Králové? či Zda je možné získat podepsaný plakát?

Tvůrci se poté před plátnem navzájem velice chválí, takže i lehce natvrdlý divák záhy pochopí, že film je skvělý, humorný i umělecky náročný, ale blbci jsou ti, kteří se na to dívali – a přesto nechápou… A jak to proběhlo včera?

Milí příznivci pana Viewegha, příliš vás nepotěším. Je to však zejména on, kdo má celý biograf na triku, protože je pod snímkem podepsán nejen jako autor námětu, ale také jako scénárista. Základ příběhu docela ujde: bohatý starší sourozenec (státní zástupce) pozve bráchu a ségru na výlet do Vysokých Tater, protože se schyluje k předpokládanému rodinnému úmrtí jednoho z nich z důvodu nevyléčitelné nemoci. Aby starší brácha bráchu ještě před smrtí potěšil, na výlet přizve a zaplatí i lehkou holku – jeho oblíbenkyni z internetu. Všichni zamíří na východ a pak už samozřejmě nic není tak, jak se očekávalo...

Interiéry i exteriéry z Vysokých Tater jsou nádherné, herci se snažili, kamera je výtečná (řada komorních okamžiků se odehrává v detailech a v náznacích). Jenže až zbytečně často padají jen sprostá slova (prdel, čurák, posrat) a než pochopíte, jak si kdo v téhle povedené rozlučkové „partičce“ stojí, je konec. Brácha umře a ostatní lehce prozří, jen starší bohatý brácha neprozří…

Příběh je uvěřitelný, možná má svůj smysl v podobě knihy, jenže nový film není ani komedie, ani drama, ani porno; spíše takový nepovedený český rádobydoják, odehrávající se převážně na Slovensku. Škoda! Příležitost, aby vznikl hezký celovečerní film, na počátku nepochybně byla.

A já jsem smutný dvojnásob, protože z vlastní zkušenosti vím, co dá práce i energie natočit jednotlivé záběry a sekvence a pak z toho složit a namíchat celovečerák. Bohužel, ani přes jisté renomé i zkušenosti tvůrců se příliš nepovedl. Nakonec, běžte do kina, třeba se budete bavit víc. Například fórkem, že chlapi po padesátce mají v kalhotách jednoho nezaměstnaného a plný pytel vzpomínek. Cha cha cha!


+ zcela soukromá zprávička:
Psala mi přes blog Lidovek Romana Mandlová kvůli objednání mé knížky. Ať však dělám, co dělám, její mail nefunguje. Prosím, ať mi ho pošle ve správné podobě. Mám totiž akci: 2 + 1 ZDARMA! I pro ostatní – pokud si rovněž kliknete o informace.
Milan Lajdar

Poslední články autora

Milan Lajdar

Milan Lajdar

Co přinese život...

Zajímá mě kde co, ale zejména mezilidské vztahy a kultura.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora