Full HD, nebo „nefull HD“?

úterý 30. listopad 2010 12:51

Technický pokrok i obchodníci dělají divy. Největším vánočním hitem jsou velkoplošné televizory s plným rozlišením 1920 x 1080 pixelů. Když si to znásobíte, vidíte na obrazovce cca 2.073.600 svítících bodů. To je poměrně dost vzhledem k programovým průjmům, které většina televizních stanic vysírá (pardon, vysílá!).

Jenže většina obchodníků vám již neřekne, že vlastně takový televizor zatím vůbec nepotřebujete, pokud si k ní nekoupíte kvalitní „modrý“ přehrávač či kvalitní videokameru ve stejném rozlišení. Běžný laserový „červený“ DVD přehrávač totiž možnosti FULL HD televizoru zdaleka nevyužije.

Nevyužijete je ani při sledování běžného televizního vysílání. Tam stačí tzv. „nefull“,
tedy HD READY v rozlišení 1366 x 768 pixelů, tedy nějakých cca 1.049.088 pixelů.

V obchodech se na televizorech předvádí špičkově upravené demo video. Když si pak zázračnou televizi nadšeně přivezete domů a zapojíte k ní běžnou anténu, obvykle spláčete nad výdělkem. Navíc k tomu, abyste měli skutečně dokonalý obraz, je zapotřebí ještě několik dalších faktorů. Například poměr kontrastu či rychlost zobrazovací frekvence… A stále zbývá otázka, zda raději plazmu, LCD, nebo nejnovější LED. Co odborník, to jiný názor. Plazmy se nejlépe uplatní jako velkoplošná kina s úhlopříčkou od metru a víc. Jenže mají poměrně velkou spotřebu, protože současně hřejí jako kamínka. LCD televizory pro menší úhlopříčky jsou vyhovující, ale zcela mě překvapily nejnovější technologie s tzv. LED obrazovkou. Navíc jsou cenově poměrně dostupné, zejména v tom středním rozlišení „nefull HD“.

Kdo má hodně zbytečných peněz, nepochybně si pořídí ohromnou plazmu s možností prostorového sledování ve 3 D. Budou však vánoce o to víc hodnotnější a šťastnější? Jak už jsem kdysi psal: zkuste občas televize vypnout a loudat se jen tak pomalounku zasněženou zimní krajinou ke studánce… Lepší program neznám!
Milan Lajdar

Poslední články autora

Milan Lajdar

Milan Lajdar

Co přinese život...

Zajímá mě kde co, ale zejména mezilidské vztahy a kultura.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora