Ručo fučo

úterý 28. prosinec 2010 15:11

V době instantního „všeho“ včetně lásky mám radost, když si mohu něco udělat svýma vlastníma rukama. Tedy hand made… A to nejen onanii. Například oklihlý tvaroh – úžasnou pochoutku mého dětství. Jenže…

Koupíte tvaroh, vložíte ho do misky a posypete solí, kmínem a paprikou. Misku zakryjete čistým plátnem, které upevníte gumičkou. Pak ji dáte někam do tepla a čekáte. Za tři – čtyři dny to začne z misky lehce vonět a tvaroh začíná měnit strukturu na táhnoucí se sýr typu romadur. Pak stačí čerstvý chléb lehce pomazat máslem a navrch přidat oklihlý tvaroh. Nic lepšího neznám!

Jenže, ať dělám co dělám, nyní vždy můj tvaroh v očekávání v době před „sklizní“ napadne plíseň a tvaroh neoklihne. Zkoušel jsem různé druhy tvarohů od různých výrobců, ale výsledek je stále týž. Místo oklihlé pochoutky vypěstuji jakousi hnusnou plíseň. Jak to, že kdysi před mnoha a mnoha lety u babičky se mi to podařilo téměř vždy? Kdyby někdo věděl, jak na to i v době tvarohů – netvarohů, ať mi dá, prosím, vědět.

Kdysi můj kamarád Vašek dokonce doma ručo fučo dělal víno. Stačila rýže, tvrdý chléb nebo stará bota. A také kvasnice z drogerie. Asi viné – a dokonce jste si mohli vybrat odrůdu. Třeba chardonnay. Pak to nějakou dobu různě kvasilo a bublalo a prohánělo se to ve skleněných křivulích. Ó, ta radost, když jsme mohli popíjet vlastní domácí „víno“. Druhý den nás po něm sice pokaždé pekelně bolela šiška a kocovina byla přímo hrůzostrašná, ale skvělý pocit z vlastnoručně vyrobeného vína bolest mírně tišil.

Největší vynález pak předvedli kluci z bývalého hradeckého ZVÚ. Léta vozili na veletrhy zmenšený model lihovaru. Pak jednoho z nich osvítil skvělý nápad: pokud je model údajně plně funkční, může vyrábět i doopravdickou lihovinu. Zkusili to a opravdu to fungovalo! Od té doby… (Občas sice také po některých várkách bolí šiška, ale co!)

Ať žije kutilství a objevy domácích objevitelů. Je sice pravda, že mnoho věcí nejde. Ale když nevíte, že to nejde, tak to zkoušíte a třeba vymyslíte nějakou obezličku či způsob, aby to šlo a dokonce fungovalo. Jen s tím oklihlým tvarohem jsem se ocitl ve slepé uličce a dál si opravdu nevím rady…
Milan Lajdar

Poslední články autora

Milan Lajdar

Milan Lajdar

Co přinese život...

Zajímá mě kde co, ale zejména mezilidské vztahy a kultura.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora