Mluv pravdu

čtvrtek 27. leden 2011 09:36

Mluv pravdu, braň pravdu… Něco podobného zarytě obhajoval Mistr Jan Hus. A jak dopadl? Přesto se domnívám, že by se pravda měla prosazovat, hájit i bránit. Pak ovšem nechápu, že se moje děti velice brzy naučily lhát.

Stejně vše záhy prasklo! Od banálního zalhání na pískovišti až po větší průsery například ve škole. Nezapomenutelná (a přitom velice krátkozraká) byla zejména lež mé starší dcery o termínu rodičovské schůzky na střední škole. Několikrát mi zdůraznila datum, takže jsem si daný termín zablokoval a těšil se na paní profesorky. V osudný den mi dcera poslala naléhavou sms, že rodičák je výjimečně zrušen a odložen.
- Chachá, balamutit si můžeš někoho jiného, pomyslel jsem si a stejně do školy vyrazil.

V její třídě byly lavice se židlemi do ježků čili nohami nahoru. Běhal jsem po škole a narazil pouze na dvě uklízečky. Nakonec jsem vrazil do sborovny a otázal se poslední zbylé paní profesorky, zda opravdu rodičák zrušili?
- Nezrušili. Rodičovské sdružení proběhlo před týdnem, řekla pobaveně a koukala na mě jako na nesvéprávného mimozemšťana.
Většího idiota ze mě nikdo neudělal než moje vlastní dcera! Jenže co s ní? Zabít?

Naštěstí se zdá, že čím jsou mé děti starší (a dospělí), tím víc chápou, že lež má krátké nohy a stojí příliš mnoho energie si pamatovat, komu jsme co nalhali… A tak se syn pochlubil, že už mluví pravdu téměř vždy. Například jeho láska přinesla leták s nabídkou, že když si dáte fotku, udělají z ní puzzle. To je ta nesmyslná skládačka, kdy skládáte dohromady různé dílky, aby seděly a pasovaly. Pak se obvykle složené puzzle podlepí a pověsí na zeď.

-Mně by se líbilo jako motiv na puzzle tvé poprsí, zasnil se syn. - Jenže to by bylo moc jednoduché. Maximálně dvacet dílků, upřesnil po pravdě.
- A co prdelka? nabídla mu láska.
- Tu by zas nikdo nesložit. Tam by bylo potřeba aspoň tři tisíce kousků.
No, pochopila a urazila se prý velmi divoce. Ani se jí nedivím.

Mluvte pravdu. Ale někdy raději mlčte (a držte hubu).
Milan Lajdar

Poslední články autora

Milan Lajdar

Milan Lajdar

Co přinese život...

Zajímá mě kde co, ale zejména mezilidské vztahy a kultura.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora