Jenom takovej pocit…

sobota 3. květen 2008 15:46

Když jsem občas letěl do Amsterdamu a zpátky, nešlo jen tak přímo projít vrátky. Občané druhé kategorie, tedy ti, kteří nepatřili do Evropské unie, museli jít jiným vchodem.

- Zasraní komunisti! zuřil jsem pokaždé v duchu, i když už bylo pár let po té prapodivné zkorumpované revoluci. - Proč zrovna my, kteří historicky patříme do Evropy jako nikdo jinej, musíme přicházet (byť jen formálně) podivnou „uličkou hanby“. Byl to jen takovej pocit, pokud respektujeme, že všichni lidé jsou si rovni. Ale stejně!

Už ani nevím, kolik je tomu let, kdy jsem shodou okolností na 1.máje (myslím, že zrovna byla neděle) opět letěl do Amsterdamu. Přesně v den, kdy jsme od půlnoci vstoupili Evropské unie. Do Prahy jsem vyjížděl z Hradce Králové prvním ranním rychlíkem, pak metrem přes Prahu na Ruzyň (samozřejmě zbytek dojet městským autobusem), okolo 9.00 se na letišti u odbavovací přepážky zaregistrovat (světáci říkají „začekovat“)…

Bože, jak já se těšil! Opravdu jako malej! Na ten jedinej pocit!

Skutečně se dožiju vysněnýho okamžiku? Nevěřil jsem tomu do poslední chvíle.

- Welcome aboard flight to Amsterdam. Fasten your seat belt, please. A meal and drinks well be served on this flight…

Přistáli jsme. Z nadhledu jsem si připadal jako Mr. Bean, když se mu zdánlivě podaří někoho převést a ošulit. Ale stejně se to nedalo potlačit. Poprvé v životě jsem prošel do svého oblíbeného města „u nás v Evropě“ jako rovnoprávný svobodný člověk!

Je to jenom takovej pocit. Ale nezapomenutelnej.

Vím, že pouze v ojedinělých případech se člověk stane přímým svědkem zázraku. A právě tohle za jeden z neuvěřitelných zázraků považuji! Dodnes jsem šťastný, že jsem tohle malé (VELKÉ) vítězství mohl zažít osobně.
Milan Lajdar

Poslední články autora

Milan Lajdar

Milan Lajdar

Co přinese život...

Zajímá mě kde co, ale zejména mezilidské vztahy a kultura.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora