Obyčejný starší film…

čtvrtek 22. květen 2008 19:23

Shlédl jsem studijní projekci filmu Mise (Misie). Práva na jeho promítání již vypršela, takže toto byla jedna z mála možností, jak film vidět na plátně. I když si vzpomínám, že běžel i za komoušů na Filmovém festivalu pracujících, kdy už leccos v kultuře prošlo.

Poměrně komorní děj se odehrává v roce 1750 ve španělských a portugalských koloniích Jižní Ameriky. Obchodník s otroky (v hereckém podání Roberta De Niro) v souboji o ženu zabije svého bratra. Aby nějak odčinil své výčitky a vinu, vydá se na jezuitskou misijní cestu po boku kněze Gabriela (Jeremy Irons) mezi indiány, které dříve tak bezohledně „lovil“. Žádný film se však nedá příliš vypravovat. A vůbec nechci psát o konkrétním filmu. Po studijní projekci totiž následovala diskuse, kterou řídil církevní historik. Teprve zde jsem se dozvěděl mnoho informací, o kterých jsem dosud neměl tušení. Chápu, že to kvalitu mého života nijak neovlivní, ale rád se dozvídám vše, co dosud nevím, zejména z historie.

- Boje mezi Portugalci a Španěly o území Jižní Ameriky doprovázelo mnoho rozdílných názorů. Portugalci tolerovali otroctví, Španělé již nikoliv. Pro místní obyvatelstvo a zejména indiány bylo hodně důležité, kam bude jejich území patřit.

- Než se masivně vydaly lodě kolonialistů dobývat „nový svět“, zcela vážně se zejména v církevních kruzích diskutovalo, zda původní domorodci jsou spíše lidé, nebo spíše divá zvěř. Mohou získat vůbec nějaké civilizační návyky? Dají se ovlivnit a přemluvit na cestu ke křesťanskému Bohu? Několik pokusů se uskutečnilo (viz jezuitské mise) a kupodivu dopadly poměrně úspěšně. Prvním lákadlem byla hudba, druhým okázalé slavnosti a bohoslužby. Na „primitivní lid“ se šlo zejména přes emoce. Pokud to nepomohlo, nastoupilo násilí a síla.

- Je zajímavé, že řada jezuitů se pak postavila za indiány, když drancování a kolonizace přerůstaly i tehdejší dané normy. Pokud ale konflikt vypukl, indiáni šli do předem prohraného boje. Jezuité většinou přímo nebojovali, ale podporovali indiánský odpor duchovně v motlitbách. Byly ovšem výjimky.

- Jak se ovšem srovnali s faktem, že původně nepřišli bojovat, ale situace si vynutila radikální změnu postoje? Historické materiály dokumentují mnoho osudů, kdy jezuité skutečně bojovali za indiány proti bezohledným dobyvatelům.

- Objevil se názor, se kterým zcela souhlasím. Pokud se jedná o osud jedince, má právo si vybrat a třeba i „bojovat“ (i když velice pošetile) proti násilí nenásilím. Pokud však už zodpovídá za někoho, to osobní by mělo jít stranou. Platí to dodnes.

Kdyby nebyla pokročilá noční hodina, diskutovalo by se mnohem déle. A nebyly to pouze shovívané a přitakávající názory. Řekne se jeden starší film z roku 1986, který pod hlavičkou Velké Británie natočil režisér Roland Joflé. Řekne se jeden obyčejný film…
Milan Lajdar

Poslední články autora

Milan Lajdar

Milan Lajdar

Co přinese život...

Zajímá mě kde co, ale zejména mezilidské vztahy a kultura.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora