Řemeslo je grunt

neděle 5. říjen 2008 12:30

Grunt – tedy dědičný statek. O zlatém dnu bych však už neuvažoval; milionoví tuneláři jsou na tom pod ochranou pošetilého staříka Klause mnohem líp. Zejména, když zjevné tunelování mnoha milionů i miliard nebyl trestný čin!

Přesto kdo umí, ten umí. Ať už ostříhat hlavu, vyrobit kovovou bránu či upéct voňavý chléb. Po řadě příkladů je však lepší se současných řemeslníků především bát a nedůvěřovat. Čím si to zasloužili? Pár se jich u nás vystřídalo a co jsem si následně nedodělal a neupravil sám, to dle mých představ nebylo. Jenže jsem rád, že vůbec nějakého malíře či instalatéra v případě potřeby splaším.

Informační technologie jsou nepochybně lépe placené. Jenže opravdu člověk vyrábí nějaké hodnoty, když pouze sedí u monitoru a rejdí myší? V Hradci Králové se uskutečnila přehlídka učňovských, odborných a středních škol. Řezníci a uzenáři, řezbáři, čalouníci, zdravotní sestřičky, zahradnice… Skoro by se dalo říci, že na první pohled jsou na své zvolené řemeslo hrdí. Jak uspějí v praxi?

Opravdu je cena za hodinovou práci v autoservisu (450 Kč za každou započatou hodinu) úměrná odvedené práci? Trochu jsem si naivně myslel, že volný trh vše srovná a oddělí podvodníky a neumětely od poctivých řemeslníků. Jen se to ale zatím nějak nedaří. Nehtová kosmetička či plastický chirurg jsou dle mého pohledu zcela nadhodnoceni. Jenže chápu, když je poptávka…

Škoda, že bolševici zrušili po svém „vítězném únoru“ drobné živnostníky, kteří byli machři, měli tradici a hlavně stavovskou čest. Jak nás v budoucnu uživí všichni ti maturanti z gymnázií, kteří vlastně neumějí vůbec nic. Nemyslím vlastní hlavou, ale rukama. Pak mají jednou možnost: jít dále studovat.

Nebo si mám sehnat a najmout svého asiata, který mi bude k dispozici pro většinu řemeslnických prací v domácnosti? Jenže dle vlastních praktických zkušeností s čínskými produkty jsem skeptik. Normální český řemeslník by byl mnohem důvěryhodnější. Jenže kde brát, když většina národa kliká myší a raději dá přednost práci v teplíčku a pohodlí kanceláří a úřadů? Přitom teoreticky vzato, při současném nedostatku pracovitých rukou by se měl uživit i řemeslník mírně levý, ale alespoň spolehlivý. Neznáte nějakého?
Milan Lajdar

Poslední články autora

Milan Lajdar

Milan Lajdar

Co přinese život...

Zajímá mě kde co, ale zejména mezilidské vztahy a kultura.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora