Stařík v popelnici

pátek 10. říjen 2008 17:29

Ani popelnice ve městech už nejsou to, co bejvaly. Nahradily je kontejnery. Dá se do nich strčit i menší slon. A též živý stařík…

Když občas s kamarády popiju, mívám morální kocovinu. Pak je nutné udělat něco pro domácnost, aby byl klid a nikdo kvůli pití příliš nevyskakoval. Například zcela dobrovolně a iniciativně vynesu odpad. Kráčel jsem tedy ke kontejneru, abych měl čisté svědomí a trochu se odčinil. Jenže jsem držel v ruce klíče od bytu, které se mi při vysypávání kbelíku vysmekly a spadly dovnitř. Zákon schválnosti okamžitě zareagoval. Obsah kontejneru byl právě vyvezen a klíče zůstaly pod smetím až zcela na dně.

My, občané menšího vzrůstu máme mnohé výhody, ale na dno kontejneru normálně nedosáhneme. Přitom bylo nutné jednat bleskově: doma nikdo a já si nebyl jistý, zda jsem nedal vařit vodu na kávu… Vzpomněl jsem si na paní cikánku, která pravidelně projíždí kontejnery a když ji něco zaujme v nižších patrech, přistaví si bicykl místo žebříku. Pak se může shýbnout dovnitř takřka celá a vytáhnout, co jí libo.

Džamila – ta naše podivná ministryně, která dosud neumí česky, by nade mnou zajásala. I od spoluobčanů tmavší pleti se můžeme leccos přiučit – a nejen v tom špatném. Rozhlédl jsem se a přistavil si ke kontejneru zamčené jízdní kolo, které stálo opodál. Akční scéna s vyndáním klíčů bude krátká a já vše okamžitě vrátím na původní místo. Vylezl jsem na kolo, vsunul ruce do kontejneru, ale na klíče stejně nedosáhl. Samozřejmě zůstaly v tom nejzazším rohu. Vylezl jsem po kolu ještě víš a zasunul do kontejneru hlavu i s trupem. Na pohled to byla blbá komedie, ale stalo. Zamotala se mi hlava. Kolo padlo na zem a já se ocitl uvnitř. Blbej pocit! Popadl jsem klíče a chtěl se vyšvihnout ven. Jenže víko na pružinu zareagovalo na pohyb uvnitř kontejneru a zavřelo se. S tím jsem nepočítal. Praštil jsem se do hlavy a vrátil se zpátky na dno. Až na samé dno.

Už jsem se viděl ve večerních televizních zprávách: Stařík v popelnici. Krvácení do mozku trvalo několik hodin. Vražda, nebo sebevražda? Exkluzivně jsme zjistili, že již dlouho o sebevraždě uvažoval, protože má nízké hodnocení svého blogu a cítí se méněcenný a nedoceněný… No, otřepal jsem se a přece jen víko odklopil.

Po chodníku právě kráčel soused Honza a paní doktorová z vedlejšího vchodu. Mám je vůbec v této prekérní situaci pozdravit? Nebo je mám raději ignorovat a dělat neviditelného? Honza mě však předešel. Na celou ulici, jak je jeho zvykem, zahlaholil:
- To si tam zas honíš péro?

Mně by takové spojení opravdu nenapadlo. To by byla hodně vzácná úchylka. Jenže když Honza promluví, je tak přesvědčivý… Já byl navíc v obličeji asi pořádně rudý od náročného sportovního výkonu, spojeného s křápnutím víka přes lebku. Paní doktorová na mě pohlédla úkosem a nápadně zrychlila krok. Hrabal jsem se ven. Honza se smál a říkal, že větší prču už dlouho neviděl. Naštěstí (možná) jednou boží mlýny…

Sebral jsem ze silnice kolo a přenesl ho zpátky do stojanu. Popadl jsem prázdný odpadní koš a zamířil k bytu. Samozřejmě jsem příliš nevoněl, ale to svedu na hospodu a hulící kamarády. Pak mi to došlo: do prdele, klíče od bytu! Jak jsem vylézal, vypadly mi z kapsy zpátky do kontejneru. Naštěstí my, intelektuálové, přemýšlíme hlavou. Podruhé jsem se už do kontejneru neshýbal, ale prázdný kontejner poklopil na bok. Jak prosté a jednoduché. Téměř geniální. Tak pro příště! Jak se tak pozoruji, budu čím dál víc někam padat. A nejen do kontejneru…
Milan Lajdar

Poslední články autora

Milan Lajdar

Milan Lajdar

Co přinese život...

Zajímá mě kde co, ale zejména mezilidské vztahy a kultura.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora