Mých dvanáct…

pondělí 11. květen 2009 08:20

Knížka je pro mě ten nejbáječnější vynález. Její výsadní postavení v mé hierarchii dosud neohrozilo ani kino, ani televize, ani Internet… Neznám lepší relaxaci, než si večer rozsvítit lampičku a ulehnout s knížkou.

Kdo čte, ví nejlépe, jak jsou výpravy do světa psaných textů a příběhů báječné a inspirativní. Na stole mi leží seznam Sto nominovaných knih na titul Kniha mého srdce. Z něho vzejde dvanáct finalistů. Konečně něco smysluplnějšího než pozlátkové soutěže o tom, která přiblblá modelka a misska je méně přiblblá než ty ostatní. A kdo se dostane do užšího kola? Podle mého názoru bych tipoval takto:

1. Babička od Boženy Němcové. Je to klasika, i když již poněkud zvětralá. Život paní B. N. byl nepochybně mnohem zajímavější než idylka ze Starého Bělidla. Jenže národní stříbro nelze nechat bez povšimnutí. O to se postarají až další generace.

2. Bylo nás pět od Karla Poláčka. Pětice kluků, co spolu mluví, získala báječnou podobu v televizním seriálu. Ten je možná povedenější než původní předloha. Ale vzájemně se doplňují a patří ke klenotům domácí tvorby.

3. Kdo chytá v žitě od J. D. Salingera. Je to citová záležitost nás, postarších pánů, kteří dosud ještě jakž takž vidíme, a tudíž čteme. Povinná školní literatura sice už stačila mnoho mladých studentů a studentek od „povinné literatury“ odradit (už to slovo povinná je mi odporné), ale kdo tuhle knížku četl dobrovolně v tom správném věku, ví o tom své…

4. Malý princ od A. de Saint-Exupéryho. Domácí filozofové mají křehký příběh a chytré podobenství v oblibě. Třeba už pro ten moment, jak je báječné občas jít jen tak pomaloučku ke studánce…

5. Obsluhoval jsem anglického krále od Bohumila Hrabala. Celovečerní film se příliš nepovedl, zato originální předloha je skvělá. Od Hrabala mám sice raději jiné čtivo, ale když už ho zastupuje tahle novelka, budiž.

6. Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška. Musím přiznat, že jsem celý román dosud nepřečetl. Ale pár pasáží znám a Hašek psát uměl. Navíc Češi bez Švejka by nebyli tak úplně Čechy, i když mi to je svým způsobem odporné a ponižující. Blbů je však kolem nás tolik, že i dnes Švejk žije a často je oslavován jako prototyp národního hrdiny. Je to svým způsobem smutné, ale nic s tím v této situaci nenaděláme.

7. Něco od Karla Čapka. Nominovány jsou tři tituly: Dášenka čili život štěněte, Povídání o pejskovi a kočičce a Povídky z jedné a druhé kapsy. Osobně mám nejraději Povídky, ale musím uznat, že pejsek s kočičkou jsou nesmrtelní.

8. Saturnin od Zdeňka Jirotky. Mně osobně tato knížka příliš k srdci nepřirostla, ale čtenáři ji mají rádi a stane na předním místě v pořadí.

9. Smrt krásných srnců od Oty Pavla. Tohle „krasosmutnění“ báječně vystihuje českou povahu i daný stav věcí. Včetně toho novotvaru pumprdentlich, které znamená: je to výborný, ale přitom to stojí za hovno. I když právě tento výraz se objevil v knížce Jak jsem potkal ryby. Nejde však o konkrétní titul, ale o Pavlovy povídky všeobecně.

10. Sophiina volba od Williama Styrona. Předpokládám, že knížky nominuje ta malá vzdělanější a chytřejší (čtyřprocentní bez ohledu na homosexuály) menšina národa. Čtenářům Blesku nechť zůstane jejich Blesk. A tohle je moc chytrá knížka!

11. Tři muži ve člunu od J. K. Jerome. Nepřekonatelný anglický humor, který baví už přes sto let (poprvé vydáno roku 1889!!!).

Dvanácté místo ponechávám pro „divokou kartu“. Pokud budou více hlasovat ženy, dostane se mezi TOP 12 i kniha Co život dal a vzal nebo Vejce a já od B. MacDonaldové, pseudofilozofická demagogie Alchymista od P. Coelho či několik dalších červených limonádek. Já osobně bych zařadil i Londona, Maye či srdeční záležitost mých klukovských let – Foglara. Také Vančuru a jeho Rozmarné léto, Saroyana a jeho Tracyho tygra nebo Svět podle Garpa Johna Irvinga. Tajně bych přihodil i horor To od Stephena Kinga a vlastně (až na pár výjimek) všech sto nominovaných knížek. A mám v zásobě i stovky dalších titulů, které by dle mého neměly v nominaci chybět. Ale to už jsem v říši fantazie.

Kterou knížku máte nejraději vy?
Milan Lajdar

Poslední články autora

Milan Lajdar

Milan Lajdar

Co přinese život...

Zajímá mě kde co, ale zejména mezilidské vztahy a kultura.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora