Stáří, sbohem!

úterý 12. květen 2009 08:03

Můj kamarád Honza velice těžko snáší stáří. Je to trochu paradoxní, protože je mu 46. Jenže je dávno známo, že nezáleží na datu narození v občance, ale na duševní pohodě. Přesto velice nelibě nesl první kouty na hlavě a zejména první šediny.

Mně je to celkem šuma fuk, jak vypadám. Když od narození vypadáte blbě, zvyknete si a nemáte důvody honit se za přeludem. Naopak mě vadí stařenky se zářivě bílými (porcelánovými) zuby a krátkými minisukněmi. Když člověk už příliš nevidí, pohled z dáli a navíc ze zadu jakž takž ujde. Jenže pohled do tváře je neúprosný a obvykle tyhle „věčné mladice“ akorát polituji. Jednu znám i osobně – a je to smutný seriál… Kdyby všechny peníze za předražené kosmetické nánosy, co na sebe napatlala, dala na charitu, v Africe už mají pět fungl nových škol. Jsem příznivcem názoru, že člověk má stárnout důstojně. Jenže reklamní kult mládí štve nejen Honzu. A snad právě proto se z většiny čtyřicátníků, čtyřicátnic a výš stávají štvanci.

Minulý týden kamarád zcela vyměkl a zakoupil barvu na hlavu. A protože neměl odvahu jít do tohohle pochybného podniku sám, umořil i mě. Že si zkrátka obarvíme šedivé vlasy a nakopneme stáří do prdele! Chápu, že právě v téhle pošetilé vizuální proměně tzv. omlazení nespočívá, ale kamarád to myslel tak upřímně, takže jsem musel přiznat, že na tom i něco může být.

Barva nebyla drahá, vešel se do stovky. Ale protože oba máme velké hlavy (jsme chytří, ne vodnatelní), kudlat přeliv malým přiloženým párátkem se třemi chlupy by byla sisyfovská dřina. Honza změnu image pojal velkoryse a ze skříně vytáhl pořádnou štětku na natírání chlévů. Jednu chvíli jsme byli hlavy pomazané a čekali dle návodu půl hodiny, až se barva vstřebá a vsákne. Honza se navíc natřel sám, protože na svůj vzhled si nedá sáhnout. Dodatečně však chápu, proč se k barvě na vlasy přikládají menší štětečky. Díky nevhodné maxištětce si dokonale obarvil i levé ucho. Jako součást vojenského maskování by to bylo dobré. Jako součást estetického omlazení to však příliš impozantně nevypadalo. Jenže teprve po důkladném omytí nově obarvené kštice zjistil, že to jen tak smýt nelze. Když použil na rychlé odstranění omylem obarveného orgánu nějaká ředidla, ucho mu zmodralo. Sice jsem mu radil, ať nosí šátek á la Vincent van Gogh nebo ty ruské bábušky z pohádek – nahoře na hlavě na uzel. Jenže to by zas nebyl zcela zřetelný nový přeliv! Nakonec jsme pochopili, že klasický šmirgl papír je dobrý nejen na drobné domácí kutilské práce… Ucho má sice stále mírně do modra, ale aspoň nevypadá, jako by měl u hlavy zapnutý policejní maják.

A co já? Jen na okamžik jsem našel odvahu pohlédnout do zrcadla. V tu chvíli bych téměř uvěřil, že jsem teplej. Zlatý šediny! Jsem zvyklý, že lidi se na mě dívají blbě; zejména když promluvím a něco říkám. Jenže teď se na mě dívají blbě, i když mlčím. Včera jsem prošel uličkou hanby mezi svými studenty. Konečně měli jasně potvrzeno, že jsem se definitivně zbláznil. Vymluvil jsem se na nevhodně uzavřenou (a prohranou) sázku. Za chvíli dopíšu tenhle text a jdu shánět šedivý přeliv, abych se vrátil do původního stavu. Stáří je krásné a vznešené! A pokud šedivá barva nebude nikde k mání, nechám se ostříhat dohola. Jen nevím, zda nebudu vypadat ještě blběji, než nyní. Ale dobře mi tak! Dávno už vím, že jakákoliv změna je většinou ještě horší než předchozí stav. Stáří jsme nezahnali. Jenže poučujte starýho vola, zejména když má tak vynalézavého a progresivního kámoše!
Milan Lajdar

Poslední články autora

Milan Lajdar

Milan Lajdar

Co přinese život...

Zajímá mě kde co, ale zejména mezilidské vztahy a kultura.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora