Vysoká kočičí

úterý 2. červen 2009 09:21

Když ráno vstanu, přelezu mámu, vyleju nočník, podojím krávu a spěchám na vlak. Naskočím a jedu. Přijde průvodčí a chce lístek. „Žádný nemám. To máte tak: Když ráno vstanu, přelezu mámu, vyleju nočník…“

Tímhle jsme se poněkud infantilně bavili na vojně. A furt dokola… Také jsem klukům na pokoji vyprávěl erotické pohádky s patřičnými detaily. Například, jak to dělal motýl Emanuel s Makovou Panenkou. Teď lítám po bytě s papírem na provázku a chočím kotě. Taky činnost! A možná užitečnější a prospěšnější než cokoliv jiného.

Včera jsem měl v obchodě problém s párkem.
- Prosil bych jeden párek.
- Dvě nožičky? zeptala se prodavačka.
- Jeden párek.
- Tak dvě?
- Ne, jeden!
Je to složité, ta naše čeština. Párek je zdrobněle pár, tedy dva. A půl párku, jak se zpívá ve známé písničce pro intelektuály, je jedna nožička. Žádná půlka jednoho párku.

Taky jsem se bavil, když jsem shodou okolností napsal: Jedu na poštu pro poštu. A pak jsem vzápětí posílal sms se vzkazem: Máš na mailu mail. Co by jiného mělo být na mailu? Jenže když řeknu, že jdu na poštu, obvykle se mě doma ptají, co tam jdu dělat. Za hezkou poštovní úřednicí tam ale nechodím. A když napíšu pouze Máš mail, tak to je spíš jako konstatování, tedy věta oznamovací.

Taky dumám, v čem se liší pohlavek od záhlavce. Jeden je po hlavě, druhý za hlavou. Dostal Mistr Rath od doktora Macka pohlavek, nebo spíše záhlavec? Jasně, mnoho lidí chce mít mé „starosti“. Tak si je mějte! Jde to snadno. A člověk se baví a objevuje i ta nepatrná zákoutí českého jazyka. A proč vysoká kočičí? Jen tak…

Jo, včera měli mí studenti hodnotit krátké filmy svých spolužáků na internetu. Pokud by vás to zajímalo, mrkněte na SŠAK HK – studentský filmový festival. Máte jich tam všech dvacet dva. Já osobně dal hlas animáku Bacil Jarmil. Je skvělý! Jeden student pak zhodnotil jistý film větou: Je to prdel!

Tak jsem měl přednášku, že slovo „prdel“ se při seriózním hodnocení filmů nepoužívá! Nepoužívá ho ani Mirka Spáčilová – filmová kritička v Dnes, ani další teoretici. Ale jinak to je vážně prdel. Tak všeobecně… Proč mají Češi takovou zálibu v používání „sprostých slov“? A jak k tomu přijde právě tohle slůvko, že stojí jaksi na hraně komunikace, i když se vyskytuje velice často? Frekventovaně. Život je nespravedlivej.

Ale že si můžete udělat relativně „hezký den“, to už záleží pouze na vás. Navíc je spravedlivý, že k tomu nepotřebujete ani miliony na kontě, ani vyspělou krasavici, která TO chce a chce TO pouze s vámi. To jsem zas „objevil Ameriku“! Tak se nezlobte… Váš Kolumbus
Milan Lajdar

Poslední články autora

Milan Lajdar

Milan Lajdar

Co přinese život...

Zajímá mě kde co, ale zejména mezilidské vztahy a kultura.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora